IRC: Różnice pomiędzy wersjami

Z FluxboxPL.org

Skocz do: nawigacja, szukaj
(kanał jest martwy, co uwzględniłem w tekście)
m (→‎Podstawowa konfiguracja: ta literówka w Pidginie AFAIR została już dawno poprawiona)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Polska społeczność Fluxboksa, prócz [[Strona główna|portalu]] i [http://forum.fluxboxpl.org/ forum], posiada również kanał [http://pl.wikipedia.org/wiki/IRC IRC]. Znajduje się on w sieci [http://www.ircnet.pl/wiki/Polnet:Serwery PolNet] pod nazwą '''#FluxboxPL.org'''. Niestety, w którymś momencie aktywność na kanale spadła praktycznie do zera. Czasem można na nim jeszcze kogoś spotkać, jednak forum oferuje dużo większą szansę na uzyskanie pomocy.
+
Polska społeczność Fluxboksa, prócz [[Strona główna|portalu]] i [http://forum.fluxboxpl.org/ forum], posiada również kanał [http://pl.wikipedia.org/wiki/IRC IRC]. Znajduje się on w sieci [http://krakow.ircnet.pl/polnet/serwery.html PolNet] pod nazwą '''#FluxboxPL.org'''. Jakkolwiek wciąż przebywa na nim niewiele osób, w ciągu dnia z pewnością znajdzie się ktoś, kto odpowie na prawie dowolne pytanie związane z Fluxboksem i nie tylko.
  
Poniższy poradnik pozostawiam w praktycznie niezmienionej formie, ponieważ całkiem rozsądnie i względnie kompletnie opisuje podstawową konfigurację najbardziej popularnych klientów IRC.
+
Poniższy poradnik przeznaczony jest dla ludzi, którzy nigdy nie mieli do czynienia z IRC-em i opisuje podstawową konfigurację różnych klientów. Bardziej zaawansowani czytelnicy mogą od razu wejść na wspomniany '''#FluxboxPL.org''' w sieci PolNet.
 
 
Tekst przeznaczony jest dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z IRC-em i opisuje podstawową konfigurację różnych klientów. Bardziej zaawansowani czytelnicy mogą od razu wejść na wspomniany '''#FluxboxPL.org''' w sieci PolNet.
 
  
 
==Trochę zbędnej teorii==
 
==Trochę zbędnej teorii==
Linia 141: Linia 139:
 
*''Local alias'' — pod tą nazwą będziesz widoczny lokalnie
 
*''Local alias'' — pod tą nazwą będziesz widoczny lokalnie
 
*''Port'' — port na którym nasłuchuje serwer IRC; jeżeli nie działa domyślny, wybierz jeden z dostępnych;
 
*''Port'' — port na którym nasłuchuje serwer IRC; jeżeli nie działa domyślny, wybierz jeden z dostępnych;
*''Kodoania'' — zestawy znaków, którymi będą pomyślnie czytanie wiadomości przychodzące; wiadomości wychodzące wysyłane są pierwszym zestawem znaków
+
*''Kodowania'' — zestawy znaków, którymi będą pomyślnie czytanie wiadomości przychodzące; wiadomości wychodzące wysyłane są pierwszym zestawem znaków
 
*''Użytkownik'' &mdash; jest to człon przed <code>@</code> widoczny przy np. <code>/whois</code>; jeżeli pozostawisz pusty, użyta zostanie nazwa Twojego użytkownika w systemie;
 
*''Użytkownik'' &mdash; jest to człon przed <code>@</code> widoczny przy np. <code>/whois</code>; jeżeli pozostawisz pusty, użyta zostanie nazwa Twojego użytkownika w systemie;
 
*''Prawdziwa nazwa'' &mdash; Twoje imię i/lub nazwisko;
 
*''Prawdziwa nazwa'' &mdash; Twoje imię i/lub nazwisko;
Linia 204: Linia 202:
  
 
===Opera===
 
===Opera===
Narzędzia/Konta poczty i czatu/konto czatu/Właściwości/Wysyłanie/Kodowanie
+
Kodowanie znaków możesz zmienić w :
 +
 
 +
Narzędzia -> Konta poczty i czatu -> konto czatu -> Właściwości -> Wysyłanie -> Kodowanie
  
 
===Pidgin===
 
===Pidgin===
Linia 235: Linia 235:
 
*przestrzegaj ogólnie pojętej [http://tools.ietf.org/rfc/rfc1855.txt netykiety] (IRC opisuje sekcja 4.1.2);
 
*przestrzegaj ogólnie pojętej [http://tools.ietf.org/rfc/rfc1855.txt netykiety] (IRC opisuje sekcja 4.1.2);
  
To wszystko. Życzymy miłego IRC-owania i do „zobaczenia” na kanale!
+
To wszystko. Życzymy miłego IRC-owania i do "zobaczenia" na kanale!
  
 
[[Kategoria:Howto]]
 
[[Kategoria:Howto]]

Aktualna wersja na dzień 13:15, 9 wrz 2011

Polska społeczność Fluxboksa, prócz portalu i forum, posiada również kanał IRC. Znajduje się on w sieci PolNet pod nazwą #FluxboxPL.org. Jakkolwiek wciąż przebywa na nim niewiele osób, w ciągu dnia z pewnością znajdzie się ktoś, kto odpowie na prawie dowolne pytanie związane z Fluxboksem i nie tylko.

Poniższy poradnik przeznaczony jest dla ludzi, którzy nigdy nie mieli do czynienia z IRC-em i opisuje podstawową konfigurację różnych klientów. Bardziej zaawansowani czytelnicy mogą od razu wejść na wspomniany #FluxboxPL.org w sieci PolNet.

Trochę zbędnej teorii[edytuj]

IRC jest zatwierdzonym przez IETF protokołem do komunikacji wielu użytkowników w czasie rzeczywistym. Stawia go to na równi z takimi protokołami jak chociażby HTTP (przesyłanie stron internetowych) czy FTP (przesyłanie plików). Zapenia także dużą popularność — na dosłownie każdą platformę dostępny jest przynajmniej jeden klient IRC — oraz, dzięki usystematyzowanej specyfikacji, zgodność klientów ze sobą.

IRC działa na zasadzie klient<->serwer. Najlepiej przedstawia to poniższy diagram:

Użytkownik -> serwer IRC (-> inny serwer z tej samej sieci) -> pozostali użytkownicy

Kanał #FluxboxPL.org znajduje się w sieci PolNet (link jest odnośnikiem do strony zawierającej listę serwerów tej sieci). Nie gra roli, który z serwerów z listy wybierzesz, dlatego najlepiej jest wybrac serwer z którym masz najlepsze połączenie (czyli najprawdopodobniej znajdujący się najbliżej Ciebie).

Na chwilę obecną jest to jednak sprawa drugorzędna — wpierw musisz wybrać klienta IRC. Aby uniknąć podstawowych problemów, zaleca się wybranie jednego z opisanych poniżej.

Klienty[edytuj]

XChat[edytuj]

XChat jest jednym z najpopularniejszych graficznych klientów i głównie z tego powodu powinni na niego zwrócić uwagę zwłaszcza początkujący.

Podstawowa konfiguracja[edytuj]

Po uruchomieniu programu, prócz okna głównego, powinno pojawić się także okno Network List. Jeśli z jakiegoś powodu się nie pokazało, wybierz pozycję Network List z menu "XChat".

Lista.png

Polu Nick name definiuje Twój domyślny pseudonim w sieci IRC. Następne pola definiują nick w przypadku, gdy pierwszy będzie już zajęty. Zazwyczaj tworzy się je poprzez dodanie podkreślnika (_) do nicka, aczkolwiek nie jest to zasadą. Pole User name praktycznie nie jest wykorzystywane, więc najlepiej wpisać tam po prostu swój nick. W polu Real name wpisz swoje imię i/lub nazwisko, jeżeli nie widzisz przeciwwskazań w publikowaniu owych.

Niestety na pokaźnej liście serwerów XChata brakuje PolNetu. Z tego powodu należy go dodać, klikając przycisk Add (Dodaj) po prawej stronie.

Pojawi się okienko podobne do tego:

Serwer.png

W polu Servers for POLNet należy podać adresy serwerów składających się na sieć. Muszą one być w formie miasto.ircnet.pl/PORT, gdzie PORT jest portem, na którym nasłuchuje serwer. Zazwyczaj jest to 6667, aczkolwiek w przypadku problemów z połączeniem można wybrać inny. Adresy serwerów oraz numery portów znajdziesz na stronie PolNetu.

Po dodaniu (najlepiej kilku) serwerów, właściwie możesz skończyć. Warto jednak zaznaczyć jeszcze opcje Auto connect to this network at startup (Automatycznie połącz się z tą siecią przy starcie), w polu Channels to join (Wejdź na kanały) wpisać #fluxboxpl.org oraz wybrać kodowanie wiadomości Character set (Zestaw znaków). W przypadku tej ostatniej opcji jedynymi akceptowalnymi zestawiami znaków są UTF-8 (Unicode) oraz ISO-8859-2. Wybranie innego spowoduje niepoprawne wyświetlanie się polskich znaków diakrytycznych!

Gdy skończysz, kliknij Close (Zamknij).

Na liście serwerów wybierz nowiutki PolNet po czym kliknij Connect (Połącz).

Wejście na kanał[edytuj]

Jeżeli nie wybrałeś(-aś) kanału, na który XChat ma wchodzić po połączeniu z serwerem, kliknij:

Server (Serwer)--> Join Channel (Wejdź na kanał)--> [wpisz #fluxboxpl.org] --> OK

Jeżeli wszystko poszło po Twojej myśli, powinieneś(powinnaś) zobaczyć okno podobne do tego:

Rozmowa.png

irssi[edytuj]

irssi jest jednym z najpopularniejszych klientów działających w terminalu. Ze względu na nieintuicyjność konfiguracji (pisanie własnego motywu to zadanie dla masochistów) przeznaczony jest głównie dla zaawansowanych użytkowników oraz ludzi, którzy mają dużo wolnego czasu. Podstawowe użytkowanie jest jednak tak proste jak:

Podstawowa konfiguracja[edytuj]

Podstawowa konfiguracja klienta ogranicza się właściwie do komendy

/set nick moj_nick

Która zmieni nazwę użytkownika na moj_nick. Warto następnie zapisać ustawienia

/save

Wejście na kanał[edytuj]

Aby wejść na kanał, wystarczy wpisać kolejno polecenia

/conn miasto.ircnet.pl
/join #fluxboxpl.org

Z kanału wyjść można wpisując

/part
/quit

Ta druga komenda od razu wyłączy program.

Warto zajrzeć do dokumentacji aby dowiedzieć się jak np. włączyć automatyczne łączenie się z serwerem oraz wchodzenie na kanał.

WeeChat[edytuj]

WeeChat jest stosunkowo młodym, aktywnie rozwijanym klientem. Chociaż planowane są także interfejsy GTK, QT i WxWidgets, aktualnie do użytku nadaje się tylko ncurses. Aby uruchomić tak WeeChata, należy wpisać w terminalu weechat-curses. Pomimo kilku drobnych niedoróbek, ze względu na opcje niespotykane w innych programach, wart jest uwagi. Więcej o nim możesz przeczytać w naszym opisie programu.

Podstawowa konfiguracja[edytuj]

Wpierw musisz dodać serwer, z którym będziesz się łączyć. Wystarczy wydać polecenie

/server polnet miasto.ircnet.pl 6667

Następnie ustaw nick, pod jakim będziesz znany(-a) w sieci:

/set polnet.server_nick1 = "mój-nick"

WeeChat obsługuje do trzech nicków na każdą sieć, więc możesz ustawić także nick2 i nick3 na wypadek, gdyby Twój był już zajęty.

Wejście na kanał[edytuj]

Teraz wpisz

/connect polnet
/join #fluxboxpl.org

W razie problemów skonsultuj się z QuickStartGuide (w języku polskim) lub dokumentacją (w trakcie tłumaczenia).

Opera[edytuj]

Opera, zmierzająca do zintegrowania w jednej aplikacji obsługi wszystkich popularnych protokołów sieciowych, oferuje również (w ograniczonym stopniu) możliwość IRC-owania. Wejście na kanał jest bardzo proste:

Narzędzia -> Konta poczty i czatu...
Dodaj...
Czat (IRC) - > Dalej>
Wpisz swoje imię i nazwisko w pierwsze oraz ewentualnie adres e-mail (nie będzie wykorzystywany) w drugie pole -> Dalej>
Wpisz pseudonim, pod jakim będziesz widoczny w sieci
Wpisz w pole adres jednego z serwerów (miasto.ircnet.pl); później będzie on do wybrania z listy -> Zakończ

Pojawi się nowe okno z listą wszystkich kanałów na serwerze (zapełni się ona po krótkiej chwili). Korzystając z okna Znajdź zaznacz kanał #fluxboxpl.org i kliknij Dołącz.

W przyszłości wystarczy wybrać z paska menu

Czat -> Połącz z... -> serwer

A następnie w panelu (Wygląd -> Panele) Czat kliknąć dwukrotnie na nazwę kanału lub z paska menu wybrać Czat -> Nowy kanał / Pokaż kanały i wpisać #fluxboxpl.org / postępować zgodnie z instrukcjami powyżej.

Pidgin[edytuj]

Pidgin to multikomunikator obsługujący ogromną ilość protokołów. Wśród nich znajduje się także IRC.

Podstawowa konfiguracja[edytuj]

Wpierw musisz dodać konto do obsługi protokołu IRC. Jeżeli pierwszy raz uruchamiasz Pidgina, nie stanowi to problemu, gdyż pojawi się ono automatycznie. W przeciwnym przypadku musisz kliknąć Konta -> Dodaj/Edytuj.

W oknie "Konta" które się pojawi, wybierz Dodaj.

W kolejnym oknie wpierw wybierz IRC. W zakładce Podstawowe musisz wpisać:

 • Screen name — pod tą nazwą będziesz widoczny w sieci;
 • Serwer — jeden z serwerów z listy;

Wytłumaczenie pozostałych opcji:

 • Hasło — jeżeli serwer wymaga podania hasła podczas połączenia, tutaj właśnie należy je wpisać;
 • Local alias — pod tą nazwą będziesz widoczny lokalnie
 • Port — port na którym nasłuchuje serwer IRC; jeżeli nie działa domyślny, wybierz jeden z dostępnych;
 • Kodowania — zestawy znaków, którymi będą pomyślnie czytanie wiadomości przychodzące; wiadomości wychodzące wysyłane są pierwszym zestawem znaków
 • Użytkownik — jest to człon przed @ widoczny przy np. /whois; jeżeli pozostawisz pusty, użyta zostanie nazwa Twojego użytkownika w systemie;
 • Prawdziwa nazwa — Twoje imię i/lub nazwisko;

Gdy już skończysz, kliknij Zapisz i Zamknij.

Wejście na kanał[edytuj]

Teraz wybierz Znajomi -> Dodaj konferencję...

W oknie, które sie pojawi, z listy Konto wybierz właśnie dodane konto IRC.
W polu kanał wpisz #fluxboxpl.org.
Pole Alias definuje jak kanał będzie wyświetlany na Twojej liście kontaktów. Możesz go także dodać do wybranej grupy.
Zakończ klikając Dodaj.

Kanał pojawi się na liście wystarczy teraz na niego dwukrotnie kliknąć, by wejść i móc rozmawiać.

Problemy z kodowaniem[edytuj]

Ponieważ protokół IRC przesyła czysty tekst, nie ma żadnego sposobu na określenie, w jakim kodowaniu wiadomość została wysłana. Prowadzi to do konfliktu kodowań, gdy nadawca używa innego niż odbiorca — rezultatem mogą być puste kwadraciki, (odwrócone) znaki zapytania, znaki nieprzypominające liter — słowem krzaki — w miejscu znaków diakrytycznych. Jedynymi akceptowalnymi zestawami znaków do wysyłania polskich znaków diakrytycznych są UTF-8 i ISO-8859-2.

Na kanale uważamy, że jeżeli widzisz krzaki, powinieneś(-naś) odpowiednio ustawić swojego klienta (lub go zmienić) zamiast przekonywać któregoś z użytkowników, żeby zmienił kodowanie na takie jakiego używasz. Jeżeli masz z tym problem, poniżej znajduje się rozwiązanie.

Sprawdzanie kodowania[edytuj]

Jeżeli nie wiesz, jakiego kodowania używa Twój system, wydaj w terminalu polecenie locale. Wynikiem powinno być:

 • pl_PL — używasz kodowania ISO-8859-2
 • pl_PL.utf8 — używasz UTF-8

XChat[edytuj]

Niestety XChat używa jednego kodowania zarówno do odbierania wiadomości jak i ich wysyłania. Możesz użyć zmodyfikowanego skryptu lamechan.py. Zmodyfikuj linijki 27 i 28 wg poniższego opisu:

sourceCharset = 'utf-8' <-- jeżeli używasz ISO-8859-2; 'iso-8859-2' jeśli używasz UTF-8
targetCharset = 'iso-8859-2' <--jeżeli używasz ISO-8859-2; 'utf-8' jeśli używasz UTF-8 
Uwaga.png
Uwaga! Nie jest potwierdzone działanie skryptu


irssi[edytuj]

Jeżeli używasz UTF-8 wydaj komendy:

/set term_charset utf-8
/set recode_fallback iso8859-2

Jeżeli używasz ISO-8859-2 powinno wystarczyć

/set term_charset iso8859-2

Dużo zależy także od terminala. Jeżeli Twoim kodowaniem jest UTF-8 musisz używać xterm lub rxvt-unicode.
Jeżeli Twoim kodowaniem ISO-8859-2 musisz używać aterm, eterm lub gnome-terminal.

WeeChat[edytuj]

WeeChat może używać różnych zestawów znaków do wysyłania i odbierania wiadomości. Ustaw globalne wysyłanie na zgodne z Twoim kodowaniem:

/setp charset.global.encode = kodowanie

oraz dekodowanie dla kanału (czyli w jego oknie) na przeciwne (ISO-8859-2 dla UTF-8 i vice versa):

/charset decode kodowanie

Opera[edytuj]

Kodowanie znaków możesz zmienić w :

Narzędzia -> Konta poczty i czatu -> konto czatu -> Właściwości -> Wysyłanie -> Kodowanie

Pidgin[edytuj]

Wybierz Konta -> Dodaj/Edytuj, w nowo otwartym oknie wybierz konto IRC, Modyfikuj i w zakładce Zaawansowane w polu Kodowania dodaj po przecinku brakujący zestaw znaków (ISO-8859-2 jeżeli jest już UTF-8 i vice versa).

Rejestrowanie nicka[edytuj]

PolNet udostępnia system rejestrowania nicków. Dzięki temu nikt nie przejmie Twojego nicka, a ewentualne wyróżnienia na kanale (voice, halfop, op) zostaną zachowane.
Aby zarejestrować swój nick, wpisz w oknie serwera:

/msg nickserv register hasło

Przy ponownym połączeniu się z serwerem wpisz

/msg nickserv identify hasło

aby się zidentyfikować. NickServ posiada więcej opcji. Aby dowiedzieć się więcej wyślij

/msg nickserv help [opcja]

Warto identyfikować się natychmiast przy połączeniu z serwerem, jednak aby dowiedzieć się jak, skonsultuj się z dokumentacją używanego klienta (wykracza to już poza tematykę tego dokumentu).

Niepisane zasady kanału[edytuj]

Kanał nigdy nie miał i prawdopodobnie nigdy nie doczeka się usystematyzowanego regulaminu. Nie oznacza to jednak, że można na nim robić co się chce. Do niepisanych zasad należą:

 • używaj kodowania UTF-8 lub ISO-8859-2 i ustaw klienta aby poprawnie dekodował drugi zestaw znaków; pod żadnym pozorem nie nakłaniaj nikogo do zmiany używanego kodowania;
 • staraj się w ogóle nie używać wulgaryzmów; jakkolwiek zrozumiałe jest, że w pewnych sytuacjach nerwy nie wytrzymują, nic nie uzasadnia nagminnego stosowania "przecinków";
 • przestrzegaj ogólnie pojętej netykiety (IRC opisuje sekcja 4.1.2);

To wszystko. Życzymy miłego IRC-owania i do "zobaczenia" na kanale!

Narzędzia osobiste