Dyskusja kategorii:Programy

Z FluxboxPL.org

Skocz do: nawigacja, szukaj

Podkategorie[edytuj]

Na razie tekstów w tej kategorii jest jeszcze mało, jednak jak tekstół będzie więcej to może sie zrobić "mały" bałagan. Dlatego proponuję utworzenie kilku podkategorii, i tak:

 • Programy
  • Menedżery plików
  • Archiwizery
  • Multimedia
   • MPD
  • Przeglądarki grafiki
  • Edytory tekstu
  • Organizery
  • Klienty poczty, RSS


 1. Jakieś jeszcze?
 2. Multimedia rozbić na filmy i muzykę czy niech będą razem?
 3. MPD i jego klienty to dość obszerne zagadnienie dlatego dałbym mu osobną podkategorię w multimediach.
 4. W podkategorii Organizery będą wszelkie kalendarze, książki adresowe, telefoniczne, notatniki, etc.
 5. Archiwizery (powiem szczerze, że niezbyt mi się podoba to słowo) czy Menedżery archiwów?

--.azhag 15:10, 11 mar 2007 (CET)


1. Programy nie pasujące do żadnej z tych kategorii byłyby tylko w "Programy" czy w "Programy -> Inne"? Np. do żadnej z tych kategorii nie pasuje evince, przeglądarka dokumentów PDF, a tworzenie kategorii "przeglądarki dokumentów" to lekkie przegięcie (patrz niżej).
2. wg mnie mogą być razem - nie ma sensu aż tak się rozmieniac na drobne. Zwłaszcza że prawdopodobnie podkategoria "Filmy" świeciłaby pustkami.
5.

mi się z kolei nie podoba "menedżer archiwów". Zbyt dużo mendżerów w ogóle istnieje w światku *nixów. Osobiście użyłbym "zarządcy archiwów" albo "archiwizery" właśnie. --Minio 15:27, 11 mar 2007 (CET)

ad 1. raczej będzie Inne dla programów nie pasujących do istniejących kategorii. Co do evince - dopóki będzie samo to raczej będzie w Innych, ale jak tego typu programy będą już 3 (np. xpdf, kiedyś ktoś pisał o "niegnomowym klonie" evince) to czemu nie dać im osobnej podkategorii? --.azhag 15:37, 11 mar 2007 (CET)
dla trzech programów owszem - można rozważyć zakładanie osobnej kategorii. Wyżej pisałem o tym w kontekście jednego programu - wg mnie bezsensowny ruch.
A może by tak kategoria "przeglądarki plików", w której byłyby zarówno przeglądarki grafiki jak i plików tekstowych (txt, pdf etc.)? Nazwa niewiele mówi, ale nie potrafie w tej chwili wymyślić lepszej. --Minio 16:02, 11 mar 2007 (CET)

W tej kategorii znajdują się prezentacje programów, których można używać z Fluxboksem.

Może się zdarzyć, że zupełnie początkujący z kontekstu tego zdania wywnioskuje jakoby Fluxbox miał jakieś specyficzne wymagania co do uruchamianych pod nim programów (że niby jedne programy można używać a inne nie). A tak (może są jakieś wyjątki) nie jest, tzn. równie dobrze można w całej kategorii "Programy" podawać w zasadzie dowolne aplikacje, łącznie z aplikacjami KDE, GNOME itp. Mniej by zajęło wymienienie programów, które źle lub w ogóle nie działają pod Fluxem (jeśli takowe istnieją). Rzecz się bardziej chyba rozchodzi o "lekkie" - preferowane polecane programy, które dzięki małym wymaganiom i zależnościom, i przede wszystkim dlatego - bardziej mogą się wpasować do fluxboxa. Równie dobrze można tutaj opisać k3b...

--Rr9 22:22, 11 mar 2007 (CET)

Masz rację, na usprawiedliwienie (notabene dość marne) napiszę tylko, że tekst pochodzi jeszcze z wstępnego rozruchu, kiedy po prostu musiałem tutaj coś napisać.
Może w tę stronę?
Cytat:
W tej kategorii znajdują się prezentacje programów, które dzięki swojej lekkości i/lub niewielkim zależnościom dobrze współgrają z Fluxboksem.
--.azhag 23:26, 11 mar 2007 (CET)

Jak dla mnie to idealnie teraz, o to mi właśnie chodziło.

--Rr9 09:24, 12 mar 2007 (CET)

Narzędzia osobiste